Miesięczne archiwum: Maj 2015

Etyka dziennikarska, sztuka wywiadu…Rozmawiamy z dziennikarką Magdaleną Dziumą.

Jakie pytania powinniśmy zadawać, chcąc przeprowadzić wywiad, a jakich unikać? Mamy niedługo 25 lecie szkoły, możliwe, że z tej okazji będziemy przeprowadzać wywiad.

M.Dz.: Raczej skupiłabym się na tym, o co o pytać, bo bardzo trudno jest określić taki typowy wywiad. Co można pominąć? –  na pewno sprawy bardzo personalne. Jeżeli kogoś o coś pytamy, to muszą być to bardzo powszechne i ogólno przystępne treści, nienaruszające czyjejś godności. Na tym ta etyka dziennikarska polega. Nie możemy zbyt mocno ingerować w prywatność osoby, z którą przeprowadzamy wywiad. Warto zapytać o historię porównawczą: Jak było kiedyś, a jak jest teraz? Jak dana kwestia kształtowała się na przestrzeni lat.

Zaczęła Pani mówić o etyce dziennikarskiej. Na czym ona polega? Jak się ma teoria z praktyką? Jak ona funkcjonuje w rzeczywistości?

M.Dz.:Jeśli chodzi o etykę dziennikarską to jest to bardzo szeroki przedmiot. Przede wszystkim to, na co należy zwrócić uwagę to fakt,  że prawem dziennikarza jest rzetelność. Nie możemy w żadnym wypadku opisywać zdarzeń nieprawdziwych, naruszać godności i honoru osoby, o której piszemy. Dziennikarz nie może kierować się własnymi emocjami. Jednak często się tak dzieje, dlatego wiele gazet jest sądzonych o różne pomówienia. Warto generalnie pisać tak, żeby nikogo nie urazić, nie zniszczyć czyjegoś wizerunku. Czytaj dalej

Chcesz tworzyć z nami blog literacki? Teraz masz niepowtarzalną okazję.

 

Już wkrótce, 21 maja o godz. 17.00,  spotykamy się ponownie w filii nr 6.

Tym razem rozmawiamy z pisarzem Dariuszem Domagalskim.

Przyjdź na spotkanie blogerów! Dołącz do nas!

Zadajemy pytania i tworzymy nasz wspólny wywiad.

Pragniesz pisać i dzielić się swoimi tekstami z innymi?

Napisz do nas recenzję książki albo swój własny tekst!

e-mail: agnieszka_grzywacz@wbpg.org.pl

Stwórz dla siebie  swoje miejsce na naszym wspólnym, literackim blogu!